Sanıyorum aşağıda vereceğim bilgilerden sonra gökkuşaklarına daha farklı gözle bakacaksınız. Yağmurlu ve güneşli günleri aynı anda yaşadığımız şu günlerde en çok karşımıza çıkan ışık olayları gökkuşaklarıdır. Acaba gördüğünüz gökkuşaklarına ne derecede dikkatli bakıyorsunuz. Yazdığım bilgileri benim çektiğim görüntüler üzerinden de takip edebilirsiniz.

 

Gökkuşağı öğle vakti yerine Güneş’in ufkumuza daha yakın zamanlarda en iyi görünür. Eğer dikkatli bakılırsa genelde çift gökkuşağı oluştuğunu göreceksiniz.

Birinci kuşak daha parlak olandır ve en dışardan içeri doğru kırmızı, turuncu, sarı, yeşil ve mavi renk sırasına sahiptir. Bunun nedeni yağmur damlalarının mercek görevi görüp ışığı kırmasıdır. Bu kuşağın iç tarafındaki gökyüzü her zaman kuşağın dışına göre daha aydınlıktır. Çünkü, buradaki yağmur damlalarına güneş ışığı doğrudan düşer.

Işık, bir yağmur damlası içinde birden fazla yansıma yapabilir. İki yansımadan sonra damlanın dışına kaçan ışınlar ikinci kuşağı oluşturur. İkinci kuşak birinciden 9 derece (yaklaşık bir yumruk) uzakta, yaklaşık 2 kat daha geniş ve %43 daha az parlaklığa sahiptir. Renk sıralaması ise birinciye göre tam terstir. Yani kırmızı içeride mavi renk dışarıdadır.

Ayrıca, iki kuşak arasında kalan gökyüzü daha karanlık bir bant gibi görünür. Bunun nedeni de bakış doğrultumuzdaki yağmur damlalarının gözümüze yeterince ışık gönderememesidir.

Haydi siz de test ediniz. İyi gözlemler.
Unutmayınız malzeme: yağmur, Güneş ve Güneş’in konumu.

Kategoriler: Yer Atmosferi