Dünya Astronomi Günü: 13 Ekim 2018 Cumartesi

Astronomi Günü her yıl ilkbahar ve sonbahar aylarında Ay’ın ilkdördün evresine yakın bir günde, teleskoplarla gökcisimlerinin gözlemi yapmak için düzenlenir. Bunun yanı sıra profesyonel gökbilimciler, amatörlerle veya her yaştan astronomi meraklıları, çocuklar ve gençlerle teleskop başına geçer ve gökyüzü altında onlara gökcisimleri hakkında temel bilgiler aktarır.

1973 yılından beri düzenlenen etkinlikler ilkbaharda 15 Nisan-15 Mayıs ve sonbaharda ise 15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında Ay’ın ilkdördün evresine denk gelen hafta sonu yapılır. Ay’ın en güzel gözlem zamanı olan o gün Ay üzerindeki kraterler en iyi şekliyle görünür. Gökyüzünde bulunan gezegenler gözlenir. Takımyıldızlar, burçlar tanıtılır ve gökyüzündeki hareketler anlatılır.

Astronomi gününde kulüpler, topluluklar, gezegenevleri veya ışık kirliliğinden, şehir ışıklarından uzak yerlerde bulunan ilgili özel kuruluşlar astronomlarla halkı buluşturacak etkinlikler, şenlikler düzenler.

İşte böyle bir buluşmaya davet aldım. 13 Ekim Cumartesi günü Dünya Astronomi Günü buluşması için İzmir-Güzelbahçe’de Academico’nun organize ettiği etkinlikte olacağım. Davetlerinden dolayı teşekkür ederim.