Uzay Kampı Türkiye’de çocuklar için düzenlenen Asteroit Haftası etkinliklerindeydim. Başta Mevlüde Karadağ olmak üzere şu anda hepsi yönetim kadrolarında olan sevgili ögrencilerim R Tolga Yıldırım, Emre Aday, Özlem Eliçevik ve Nurcan Subaşı’na davetlerinden dolayı çok teşekkür ederim.


UZAY KAMPI’NDA ASTEROİD HAFTASI

Uzay Kampı Türkiye, 24-30 Haziran tarihlerinde uygulayacağı 6 Günlük Galaktik Yaz Kampı programını “Asteroid Haftası” temasıyla sunacak.

Uzay Kampı Türkiye, 24-30 Haziran tarihlerinde uygulayacağı 6 Günlük Galaktik Yaz Kampı programını “Asteroid Haftası” temasıyla sunacak.

Asteroidlerin Dünya’ya çarparak sebep olabilecekleri tehlikeler ve gezegenimizi koruyabilmek için ne yapılabileceği konusunda farkındalık oluşturan küresel bir kampanya olan ve her yıl 30 Haziran’da kutlanan “Asteroid Günü” kapsamında Uzay Kampı Türkiyede de özel bir program oluşturuldu. 24-30 Haziran tarihlerinde düzenlenecek programa katılacak 9-15 yaş grubundan öğrenciler Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Serdar Evren’den “Dünyamızı Tehdit Eden Gök Cisimleri” konulu sunumu dinleme şansına sahip olacaklar. Bu haftaya özel planlanan aktivitelerle katılımcılara, yeryüzüne çarpan gök cisimlerinin Güneş Sisteminin ilk oluşumundan izleri nasıl taşıdığı aktarılacak; özel sunumlarla asteroidler, kuyruklu yıldızlar, meteoritler; bunların önemli özellikleri ve keşifleri için gerçekleştirilen uzay görevleri hakkında da bilgiler verilecek.

İzmir’de, Gaziemir’de kurulu Uzay Kampı Türkiye yaz tatiline özel hazırladığı programlarla 7’den 18’e kadar farklı yaş grubundan öğrencilere yönelik uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimi sunuyor. Okulların kapanmasıyla başlayan 6, 2 ve 1,5 günlük programlar Ağustos sonuna kadar devam edecek.