Ekinoks vakti Yıldızlara Safari-Rumkale, Gaziantep
22-23 Eylül 2018
Teşekkurler, Kubilay Akdemir ve Elçin Elgin

“Yıldızlara Safari Ekinoks” Gaziantep Rumkale’de sona erdi.
Gökbilime meraklı onlarca katılımcı ile çok keyifli 2 gün geçirdik. Gözlem öncesi Rumkale kıyılarından Halfeti kıyılarına keyifli bir yolculuk yaptık.

Gece teleskoplarla yaptığımız gözlemlerden sonra Gaziantep Gezegenevi planeteryumda Dünya’nın farklı coğrafyalarında ve zaman dilimlerindeki gökyüzüne Prof. Dr. Serdar Evren’nin anlatımıyla seyahat ettik.

Etkinlik Gaziantep Gezegenevi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşti. Gezegenevi ve tüm belediye çalışanlarının müthiş enerjileriyle bir Yıldızlara Safari etkinliği daha son buldu. Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Tutulma Avcıları Eclipse Hunters Kubilay Akdemir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Serdar Evren Popüler Astronomi – Prof. Dr. Serdar Evren #yıldızlarasafari #tutulmaavcıları

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep

Hafta sonu Yıldızlara Safari etkinliği için Gaziantep’e gittiğimde dünyanın sayılı müzelerinden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi’ni dolaşma fırsatı buldum.

Görülmesi gereken bu yapının içinde hiç yalnızlık çekmedim. İçerde gökyüzündeki takımyıldızlara adını veren bir çok tanrıyla birlikteydim.